Koučingas- kas tai?
Trumpai apie tai, kas man yra koučingas.
ASMENINĖ PATIRTIS
Dalė Samuolė
5/14/20232 min read
Kada ėmiau dalintis žinute, kad tapau koučingo specialiste, sulaukiau įvairių klausimų ir reakcijų: o kas tas koučingas? Kam jis reikalingas? Nesąmonė, aš pats/pati viską žinau...
Todėl nusprendžiau pasidalinti, kas man yra koučingas ir šiek tiek daugiau papasakoti iš praktikos su klientais.
Viešoje erdvėje koučingo apibūdinimų yra įvairių: ryšio sukūrimas, partnerystė, konsultavimo metodas ir t.t. Man tai yra daugiau procesas tarp dviejų žmonių, kuomet viena pusė (koučeris) padeda kitai pusei (klientui) išgryninti savo tikslus, apsispręsti, surasti vidinius resursus ar atsakymus, padeda augti ir stiprėti. Žinoma, gali kilti klausimas- o kuo tai skiriasi nuo gero pokalbio su draugu? Ar saviugdos seminarų, kurių dabar apstu internete?
Yra keletas svarbių elementų, kurie būdingi koučingui:
Susitarimas. Tai dviejų žmonių visų sąlygų aptarimas (kiek laiko vyks sesija, kaip vyks procesas, su kokiu klausimu bus dirbama, kokio rezultato tikimasi ir t.t.)
Konfidencialumas ir etika. Tai reiškia, kad koučeris neatskleidžia informacijos apie klientą, visomis priemonėmis užtikrina pokalbio privatumą ir saugumą.
Klausimai, bet ne konsultavimas. Dar vienas svarbus dalykas yra tas, kad koučeris kelia klausimus, nuoširdžiai domisi ir klausimų pagalba, skatina klientą atrasti savo atsakymus, savo vidinius resursus, tačiau nemoko gyventi, neaiškina, kas teisinga o kas ne, nepamokslauja “kaip tu čia taip galėjai padaryti”.
Ir bene svarbiausias dalykas- kliento noras ir veiksmai. Tai reiškia, kad klientas ateina savo noru, jis yra pasiruošęs dirbti su savimi, suvokia ir yra pasiruošęs tam, kad koučingo sesijos atneš realius pokyčius gyvenime.
Pati koučingo nauda, mano manymu, yra labai plati, pateiksiu keletą pavyzdžių:
*„Noriu numesti svorį, bet nepavyksta“
Su klientu aiškinamės priežastis, šį klausimą nagrinėjame iš skirtingų pusių- nuo jo patirties iki motyvacijos ir tikrųjų priežasčių, kam to reikia. Atrandame priežastį, jog svoris nuo mažens jam suteikia saugumo pojūtį. Dirbame su įsitikinimais ir sudėliojame planą mažų žingsnelių, kaip pajudėti iš esamos situacijos.
*„Nepavyksta laikytis jokių planų“
Nagrinėjame plano reikšmę, patirtį su planavimu, ieškome įsitikinimų ir kitų priežasčių, kurios trukdo susidaryti savo planą ir jo laikytis. Toliau dirbame su atrastomis priežastimis ir galutiniame rezultate sudarome naują planą. Kartu su klientu judame per jo planą ir kuriame naują patirtį tame.
Tokie ir panašūs klausimai- pasitikėjimas savimi, talentai ir gebėjimai, naujos galimybės ir perspektyvos, pastrigimai vienose ar kitose srityje, baimė žengti naują žingsnį, ir t.t.
Todėl jei yra noro susipažinti daugiau ar pasitikrinti „ar man to reikia“, kviečiu- rašykite man, pabendrausime ir atsakysiu į iškilusius klausimus